О СМЕРОВИМА У ГИМНАЗИЈИ ЗА КОЈЕ СЕ ПОЛАЖЕ ПРИЈЕМНИ ИСПИТ
Одељења за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику у гимназији уведена су у гимназије у школској 2018/2019. години. Овакво одељење у гимназији представља специјализовано одељење за ученике са израженим дигиталним компетенцијама. Циљ образовања у тим одељењима је да се ученицима приближи дигитализација и њена примена у готово свим областима учења и рада.
Кроз програм наставе и учења ученици ће овладати свим основним, али и неким напреднијим концептима програмирања, упознаће се са различитим приступима решавању проблема програмирањем. Разумеће рачунарске мреже, мрежне слојеве и протоколе и знати шта је потребно да рачунарске мреже буду безбедне.
Поред специфичних рачунарских компетенција, ученици ће бити оспособљени да ефикасно користе програмирање и рад са базама података за решавање различитих проблема у даљем образовању, професионалном раду и свакодневном животу што представља функционализацију знања.
Новина од школске 2019/2020. године су одељења за ученике с посебним способностима за биологију и хемију у гимназији. За упис у ова одељења кандидати полажу пријемни испит на коме решавају тест из биологије или хемије. Тестови се полажу у складу са општим стандардима постигнућа за крај обавезног образовања, а ученици за припрему могу користити збирке задатака за припрему завршног испита.
Пријемни испит се полаже централизовано у гимназијама које су одређене као центри тестирања. Списак гимназија у којима ће се полагати пријемни испит за упис у одељења за ученике с посебним способностима за биологију и хемију у гимназији, објављен је на веб страници Министарства. Ова одељења ће бити формирана у оним гимназијама где потребан број ученика положи пријемни испит.
Упис у гимназију у којој се део наставе остварује на енглеском језику обавља се за одељење природно-математичког смера.
Пријемни испит за упис у одељење у коме се део наставе остварује на енглеском језику састоји се из провере знања енглеског језика.
На пријемном испиту проверавају се знања из све четири језичке вештине (слушање, читање, писање и говор) на нивоу А2 Заједничког европског оквира за живе језике.
Пријемни испит састоји се из два дела, и то:
1) израде писменог теста из страног језика и
2) усмене провере знања страног језика.
За упис у гимназију и образовне профиле за које то није предвиђено конкурсом није потребно подносити потврду о испуњености здравствених услова.
ВИШЕ ИНФОРМАЦИЈА О НАЧИНУ ПОЛАГАЊА И ВРЕДНОВАЊУ ПРИЈЕМНИХ ИСПИТА СЕ НАЛАЗИ У ОДЕЉКУ “СМЕРОВИ”.